| Feature | Specification |
|---|---|
| Panel board and keys material | SUS304 Stainless-steel Base board Aluminium alloy |
| Key life cycle | 2 million minimum |
| Key press force | 2~3N |
| Key travel length | 0.6MM |
| Dimensions | 106*110*16MM |
| Panel size | 100*91.5MM |
| Weight | 275g |
| Operating Temperature | -40°C~+65°C |
| Operating Relative Humidity | 10~95% |
| Storage Temperature | -40°C~+75°C |
| Storage Relative Humidity | 5~95% |
Default keyboard language is US. Optional customization available for different languages including Spanish, French, German, Portuguese, Russian, Arabic, and others.
Featuring corrosion-resistant stainless steel construction, rugged key mechanics, and plug-and-play USB interface, the MT-12 ensures reliable, maintenance-free numeric entry wherever water, spills, or weather exposure are daily realities.
Note: Key definition can be customized to meet specific application requirements.